pondělí, března 24, 2008

Velikonoce

Letos se po dlouhé době Monínec nekonal. Díky časnému termínu Velikonoc bylo pár lidí ještě někde na horách, ostatním se nechtělo, takže jsme se připravili, že je strávíme na domácí půdě. Nicméně jsme se v neděli odpoledne slezli u Puldů, deset dospěláků, deset dětí, abychom poklábosili a tak. Děti se báječně zabavily samy, byť to nebylo úplně v tichosti (některé hračky v Puldovic držení byly nejen velmi populární, ale taky dost hlučné).
My z Černošic odjeli kolem desáté, abychom byli doma v pondělí ráno, protože se dala očekávat vesnická koleda. Taky že jo. První se k nám dobýval Roman Hanuš, aby pak pokračoval dál do vesnice. A následovali další. Alice stávkovala a nikomu se ani neukázala, držela se svého přesvědčení: "Já nechci, aby mě pomlázkou pomlátili!". Dokonce nechtěla jít s Klárou a se mnou na koledu a dalo to hodně přemlouvání, než si oblékla bundu, vzala do ruky košíček a vyrazila ze dveří. Obešli jsme sousedy u nás v ulici a vykoledovali něco vajíček a čokoládových dobrot. Když jsme se vrátili domů, z naší zásoby pro koledníky nezbývalo mnoho. Aspoň že jsme se s barvením nedřeli nadarmo - zjistili jsme, že umělé barvy moc nefungují a že příští rok musíme vyzkoušet metody přírodní.

sobota, března 22, 2008

Narozeniny

Podle holek jsem už konečně věkem "dohonil naši maminku". A taková legrace se musí oslavit. Začali jsme v kolodějské pizzerii a po obědě se provětrali procházkou po dvou místních keškách. Zejména sympatická multinka nás provedla po hezkých koutech téhle části Prahy.
Doma došlo na přání. Každá z holčiček měla svou vlastní produkci. Klárka pečlivě ozdobila sedmikráskami a stuhou brousek na kosu, co našla v kůlně. Aby balení dárku vylepšila, zavázala to celé do kapesníku, na první pohled snad použitého. Alice tvořila obrázek. Naše rodina v modrém. Na Ivčinu připomínku, že by mohla přidat nějaké barvy, vzala žlutou, přílípla sluníčko a basta, finito, nikdo ji nebude kecat do uměleckého záměru.

úterý, března 18, 2008

Architekt

Mažu z práce o hodinu dřív, abych byl doma, až přijede architekt s návrhem na přestavbu. Jenže u domovních dveří zjišťuji, že jsem si nejspíš zapomněl klíče doma v druhém batohu... Asi budu muset vzít Herr architekta do hospody na jedno. Čekání si krátím štípáním dřeva. Ještě před architektem přijíždí od zubaře Ivča s Klárkou. Pivo se nekoná.
Pan Truneček rozkládá výkresy dnešního stavu a jeho nové návrhy. Začíná schodištěm do patra, které se mu zdá příliš strmé. Navrhuje prodloužení do dnešního zádveří, z něj udělat součást sednice a zádveří vybudovat tam, kde jsou dneska schody ke vchodu. Docela se nám to zamlouvá. Vršek se nám taky na první pohled líbí. Prostor pro dva větší vikýře na obou stranách střechy, čtyři místnosti, velká koupelna, otevřená podesta pro pracovní stůl... už si to malujeme.

sobota, března 15, 2008

Na pruty

Vyrazili jsme na pruty.Vrbové. Na pomlázku. Kolem Hradešína jsem si žádných vrb nikdy nevšiml, tak jsme vzali auto, že popojedeme. Projeli jsme pár okolních vesnic, projeli jsme kilometry podél říčky Šembery, nikde nic. Pak už holky usnuly a my dál brázdili vesnice a cesty na východ od Hradešína. Ještě že je odevšad vidět vysílač Liblice, sloužil líp než kompas. Zachránila nás až obec Žabonosy, kde jsem u rybníka zahlédl jedinou zelenou vrbku. Dohrabali jsme se k ní po zarostlé hrázi a překvapivě z ní ještě nebyla odřezaná ani větvička. Mohli jsme si tedy vybírat a zpátky jsme si nesli šestnáct nádherných prutů.

Zastavili jsme ve Škvorci, že si dojdeme pro poklad, který tady nedávno někdo založil. Je asi kilometr daleko, došli jsme k ní pohodlně po žluté značce. Keška je na místě, kde se mezi čtyřmi obrovskými lípami nachází socha Svatého Donáta z půlky 18. století. Než jsem se stačil rozkoukat, klesla Klára na kolena a začala se modlit. Za chvíli se vedle ní zhroutila Alice, že se přidá. "Musíš mít ruce stisknutý tahle před sebou! Jako ty se modlej Čínani!" peskovala Alici Klára. Kam na to chodí a za co se vlastně modlí jsem radši nezjišťoval...

pátek, března 07, 2008

Březnové lyžování

Holky mají prázdniny a já se urval na dva dny z práce, abychom si mohli zajet do Jablonce a vyzkoušet, jestli se ještě dá lyžovat na Severáku. Internetová stránka hlásila, že dětská louka je v provozu, a tak jsme se na ní po deváté dobatolili, já po šesti letech znovu na sjezdovkách. Trochu jsem podcenil tempo, s jakým budeme svah zdolávat, a za hodinu jsme byli bez jízdenek. Po dvaceti jízdách jsme toho měli akorát a holky už se ukrutně těšily na slíbené krokety v Arnice.
Abychom celé odpoledne nestrávili zavření doma, podnikli jsme aspoň malou procházku po Jablonci, při které jsme odlovili dvě kešky. Jednu přímo u budovy soudu, která připomíná doby, kdy v Jablonci fungovaly tramvaje, a druhá schovaná vysoko ve zdi pod kostelem a Horním náměstí. Obě byly velmi malé, musel jsem holkám slíbit, že se v pátek podíváme do lesa, jestli se tam nenajdou vetší piksly.
Ačkoliv Ivča volala, že je v Praze azur, páteční ráno bylo v Jizerkách zatažené, mlhavé, ba mrholivé. I tak mě holky vytáhly na další dvacítku jízd a já pro změnu je na výlet k přehradě. To už se naštěstí obloha vybrala a my se mohli vyhřívat na sluníčku. Tajemný pařez nad přehradou nás vyhnal na kopec u hráze mezi druhou a třetí přehradou a pak jsme se vyškrabali na vrcholek lyžařského kolečka nad Břízkami, kde se u zatopeného lomu schovával poklad druhý. V obou spousta věcí na výměnu, takže si holky (zejména Kašperkovic) přišly na své.

čtvrtek, února 14, 2008

Návrat Teletubbies

Na návštěvě u Machálků se Alici podařilo ukořistit kazetu s Teletubbies. Pořad pro mimina se po velmi dlouhé odmlce stal opět naprostým hitem. Alespoň pro dnešní odpoledne. Protože ale Klára musela dělat věci do školy, nasadili jsme Alici sluchátka, aby ji televize nerušila. To jsme si dali. I normálně hlasově "nadaná" Alice se proměnila v Pepina na druhou. Smích, komentáře a otázky vyřvávané se sluchátky na uších nešlo ignorovat a snaha o klid pro domácí úkoly skončila naprostým fiaskem...

neděle, února 10, 2008

Hádanky

Cesty autem začínají být docela legrace. Holky se neustále dožadují, že budeme hrát hádanky typu "myslím si zvíře" a pak se otázkami na ano/ne pídit po odpovědi. A tak občas dochází k humorům jako tenhle:
K: "Má to víc než čtyři nohy?"
T: "Ano"
K: "Má to šest nohou?"
T: "Ano"
A: (Pepinovským hlasem) "Ovečka!!!"
M: "Ali, copak má ovečka šest nohou??"
A: "Vlastně né, pět!!!"
...

úterý, února 05, 2008

Zelené morče

V sobotu večer jsme zjistili, že jedno morče je celé zelené od nějakého fixu. Ruce holek taky. Křížovým výslechem jsme nedosáhli ničeho, Fučík by se od nich mohl učit. Indicie se objevila až ráno. Alice přišla, zacloumala naší postelí a dožadovala se nějaké blbosti. Odpálkovali jsme ji, ať se nejdřív holky domluvějí, kdo to Pepíka počmáral. Z kuchyně jsme pak zaslechli:
A: hmmm hmmm, lalalaaaa (zpěv)
K: Tak co řikali?
A: (nezúčastněně) Nic.....
:o)

středa, ledna 23, 2008

Vjesolyje kartinki

Dneska se nám domů dostal obrázek, co dlouhou dobu visel se spoustou podobných ve školce na dveřích. Zřejmě se likviduje vše, co souvisí s vánoční tématikou. Nastupují zimní sporty a za chvíli asi přijdou náměty velikonoční. A co že to na obrázku vlastně je? Kdo by nepoznal veselého čerta...

úterý, ledna 15, 2008

Kulturní odpoledne

Konec ledna se blíží a s ním i konec výstav, které jsem chtěl vidět. Proto jsem dneska skončil v práci už v poledne, vybral si půl dne dovolenou (stejně si fůru převádím z minulého roku) a vyrazil do Prahy. Nejdřív jsem zaskočil do městské knihovny, abych se tam v hale pokusil nafotit dílo Mateje Kréna Idiom pro jedno z dalších témat ve fotografické výzvě na tenhle rok, ale moje další kroky už směřovaly přímo do Staroměstské radnice na výstavu Czech Press Photo 2007. Plný obdivu jsem překlopýtal Staromák k domu U kamenného zvonu, kde je snad poprvé instalovaná výstava s průřezem celoživotního díla Jindřicha Štreita. Je kouzelná. Nad některými fotografiemi se dostavuje pocit "ano, takoví jsme asi byli i my". Na jedné z osmdesátých let jsem zahlédl ručník, který jsme taky měli doma. Na jiné přehoz přes postel, který nám úplně stejný leží na pelechu v Hradešíně ještě dneska... Co o výstavě a fotografíích píšou fundovaní?

Výstava Jindřicha Štreita je koncipována jako celoživotní retrospektiva u příležitosti autorova životního jubilea. Přestože je Jindřich Štreit jedním z nejvýznamnějších českých fotografů, dodnes neproběhla ucelená přehlídka jeho životního díla. Retrospektiva nabízí 190 fotografií ve výběru Tomáše Pospěcha.
Dnes již světoznámý fotograf Jindřich Štreit (nar. 1946) se výrazně zapsal do dějin české fotografie v osmdesátých letech dvacátého století ojedinělým souborem fotografií o vesnicích Bruntálska, kde žil. V letech 1978-1991 se mu podařilo na malém prostoru několika obcí zachytit vesnici doby reálného socialismu a ještě k tomu přinést osobitou autorskou výpověď o lidském údělu. Bez nadsázky se dá říct, že tím objevil pro světovou fotografii českou vesnici. Oproti dřívějším idylickým obrazům venkova ukazuje kolektivizovanou socialistickou vesnici doby normalizace. Zobrazuje bývalé Sudety, kde po druhé světové válce odsunuté německé obyvatelstvo nahradili lidé přistěhovaní z různých částí republiky, se zpřetrhanými vztahy k tradicím a někdy bez hlubšího vztahu k novému domovu. Nejvlastnějším tématem jeho snímků jsou mezilidské vztahy, intimita a každodenno života, které je ovšem někdy absurdní nebo pitoreskní. Důraz na výrazné lidské typy, rázovité postavy, připomene podmanivý hrabalovský svět, se kterým "Jindřich ze Sovince" sdílí i společnou poetiku, vliv surrealismu, obdiv k prosté existenci a potřebu hledání krásy člověka i přes drsnou slupku a prošpiněný vaťák.

Maloval jsem si, že si ještě "o dovolené" najdu příjemnou kavárnu a aspoň na chvíli si vychutnám roli kavárenského povaleče, ale nebylo mi souzeno. Výstavy spolykaly téměř celé odpoledne. Motivován tolika skvělými fotkami jsem aspoň vytáhl aparát a cestou na vlak sem tam zmáčknul spoušť a zkoušel zachytit kouzlo plynových lamp staré Prahy.

úterý, ledna 08, 2008

Vjesolyje kartinki

Holky odněkud vytáhly obrázek Prasata ve výběhu, který si chci vzít do práce, protože je parádní, zejména výběh je sehr ekelhaft... Když už jsem byl v dokumentování, zvěčnil jsem i sbírku plastik, které se nám neustále rozrůstají. Ještě že mám v práci prázdné široké police. Šílený jezdec je vlastně Klárčinou prvotinou z branické keramiky. Alice převzala otěže a pokračuje v nekonformním stylu, což dokázala například červeným sněhulákem...



.

neděle, ledna 06, 2008

Lyžařská školička IV - finále

Po dvou absencích jsme se dneska před devátou dohrabali na Severák k ceduli Veverek, abychom se zúčastnili finálové neděle lyžařské školičky. To znamená závodního slalomu a karnevalových jízd. Ze závodu jsem měl trochu strach, přeci jen na lyžích stála Alice jen třikrát, Klára dokonce jen dvakrát, plus třítýdenní výpadek. První sjezd obavy nerozptýlil, holky byly víc na zadku než na nohách. Naštěstí se s každým dalším rozjezdem jistota zvyšovala a když rozhodčí odmívnul ostrý start, holky bez zaváhání prokličkovaly brankami a ve vajíčku projely cílem. Po závodu, zatímco jsme čekali na výsledky, se strhla bitva o bednu. Každý si chtěl vyzkoušet, jaké to je postavit se na nejvyšší stupínek. Ten ale opanovala Alice a rozhodně neměla v plánu dopřát pocit vítěze nikomu jinému. Skutečné výsledky ji pak trochu usměrnily a nám vyrazily dech, když na druhou příčku vystoupala Klárka a dovezla tak do Hradešína cenné stříbro. Popolední karneval byl přehlídkou barev a nápadů, děti i instruktoři nasoukané do kostýmů spidermanů, sněhuláků, motýlů, čarodejnic, Marfuší,... Nás zachránila sbírka kostýmů Mirky z Braníku. Klárka jako lentilka m&m, Alice jako houba Sponge nedělaly na svahu ostudu.

pondělí, prosince 31, 2007

"TOP TEN" 2007





aneb zážitky uplynulého roku.

LITERATURA

Carlos Ruiz Zafón - The Shadow of the Wind (Stín větru)
Překvapením pak Březnové Idy od Wildera Thorntona

HUDBA

Glen Hansard & Markéta Irglová - The Swell Season
a tím i poslední alba, co vyšla od Frames

FILM

Nový svět (The New World, Terrence Malick 2005)
Sólokapr (Scoop, Woody Allen, 2006)
Vratné láhve (Jan Svěrák 2007)

Silvestr

Sice jsme plánovali trávit pár dní s kamarády na chatě v Jiřetíně pod Jedlovou, ale naši chcípáčkové nám to se svými chřipičkami zařídili jinak a tak jsme nakonec zůstali všichni v Hradešíně. Silvestra jsme zahájili výletem do Hrusic, procházkou po Ladových stopách až k pokladu nad dálnicí, kterou jsme završili báječným obědem v hospodě U Sejků. Po stole nám teklo víno i kola, snad díky nešikovným rukám, odpoledne jsme se ale dověděli, že švagrovou odvezli do porodnice. Že by znamení?
Doma jsme oslavy zahájili sérií společenských her, skončili pak u Prší, které Klára chtěla hrát pořád dokola. Jednou z perel bylo:
T: "Máš červený, osmičku nebo svrška?"
K: "Mám svrška."
T: "A co budeš chtít?"
K: "Hmmmm... tak kaštany!"...
Naštěstí v telce spustili Star dance a my se od stolu přesunuli na parket. Tanečky s děvčátky mi daly dost zabrat... Půlnoc ještě daleko, my vyšli ven, že si zatím zapálíme aspoň prskavky, ověsíme vrbu a tak. Veselé mávání náhle přešlo v pláč, když se holky spálily o žhavé konce. Alici to všechno sebralo tak, že usnula, o půlnoci pak nebyla k probuzení a první věcí, co na nás ráno zařvala, bylo "My jsme ten vohňostroj přešvihli!!". My ostatní v bdělém stavu jsme vyndali na ulici pár kompaktů, spustili krátkou ale intenzivní salvu a pak sledovali, co se dějě kolem. Soused Votočka na své zahradě konkuroval raketkami, co se nám vyhořelé snášely na dvůr, ale jinde v Hradešíně to překvapivě skvěle bouchalo a v dálce na západě bylo vidět kytičky ohňostrojů nad Prahou. Na ulici se sešli všichni naši sousedé i děti, co to do půlnoci vydržely, popřáli jsme si hodně štěstí, přiťukli si na Nový rok a prokřehlí se rádi vrátili do tepla sednic, abychom si ten začátek nového roku hezky zažili.

Carmenére

Nakupoval jsem na Silvestra vína ve Tvinu a jedním z nich bylo Chilské Carmenére, odrůda, se kterou jsem se dosud nesetkal. Prvním příjemným překvapením byla plná tmavě červená barva, dále bohatý buket plný lesních plodů a zralých třešní, na patře se pak přidají decentní tóny koření a tabáku. Tříslovin víno moc nepobralo, k archivaci tedy nejspíš nebude, ale na celkovém příznivém dojmu to ničemu neubralo.

A co o odrůdě encyklopedie?
Carmenére pochází původně z Francouzského regionu Médoc, Bordeaux. Řadí se do rodu odrůd kabernetů, název Carmenére pochází z francouzského slova carmin (karmín), podle nádechu barvy podzimních hroznů. Odrůda je také známá pod jménem Grande Vidure, historického synonyma z Bordeaux. Společně s Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Malbec a Petit Verdot je Carmenére považován za jedno z šesti "noble grape" Bordeaux. Dnes se ale ve Francii najde jen zřídka, zato v Chile se pěstuje na víc než 4000 hektarech vinic v Central Valley. Více na Wikipedii.

středa, prosince 26, 2007

Štěpánské GC

Kvůli Klárčině chřipce jsme odvolali návštěvu v Jablonci. Ale abychom se celý den jen neváleli doma, vzal jsem Alici a vydali jsme se na další kešky v nedalekém okolí. Ve Voděradských bučinách nedaleko Struhařova jsme měli naplánovanou první - "Bludné kameny". Mrzlo až praštělo, v lese takřka sváteční atmosféra, nikde nikdo, jen pár srnek. Skrýš pokladu byla zavalená zamrzlými kameny, museli jsme je z ledu vytlouct, teprve pak jsme mohli plechovku vyndat.
Druhý poklad byl schovaný kousek od Tehovce u pramenu Rokytky. V každém bylo naštěstí dost věcí na výměnu, takže Ali mohla vzít i něco pro Klárku. Jednou z odpoledních kreativních zábav bylo malování porcelánového nádobíčka, co holkám nadělil Ježíšek. Teď budou mít v čem servírovat občerstvení barbínám...

pondělí, prosince 24, 2007

Štědrý den

Dnešní setkání v Radotíně začalo dobrodružnou etudou, když Moulíkovi zabouchli v dodávce jak klíče, tak obě děti a pak zjistili, že je vůz zamčený. Malou Agátu vevnitř částečně paralyzoval hysterický záchvat, když se nemohla dostat z pásů a chvíli trvalo, než se jí z posledních sil podařilo vytáhnout čudl ve dveřích. Všichni pohromadě jsme se pak mohli vydat do lesa nad Radotínem k tradiční borovičce. Všem se nám za ty roky zdála nějaká větší a nehezká. Možná od toho, jak ji každý rok okusují zvířata, když na ní navěsíme ozdoby. Letos nám jabloň nadělila minijablíčka a ta se náramně hodila jako zdobení. Všem se to moc líbilo. Vánoční koledy jsme měli s doprovodem, Kačenka Šimánková zahrála na flétničku a pak přišel hřeb představení - Momo vytáhl housle, vylovil z paměti několik koled a zmrzlými prsty zahudlal.
O půl šesté se oblékáme a opouštíme Ivču, abychom se šli porozhlédnout, jestli někde kolem kostela nepoletuje Ježíšek či jeho pomocníci. Abychom ho nevyplašili, kdyby náhodou byl právě u nás v sednici, lezeme do chalupy oknem ložnice. Za chvíli zvoním a holky mají oči navrch hlavy, že na nás fakt nezapomněl. Z večeře tradičně jen uždibnou, asi mají bříška stažená očekáváním. Letos se nám daří zabránit neřízené rozbalovací smršti. Nastupuje Klárka, aby četla, čí je který balíček. Alice dělá doručovatele a za chvíli máme čtyři pěkné hromádky. Aličina kupička je rozbalená v mžiku, ostatní si otevíráme jeden po druhém. Vypadá to, že holky dostaly to, co si přály, hlavně mluvícího Ponyho a Barbie víly.
Před desátou se oblékáme na půlnoční v hradešínském kostele. Je skoro plný, holky našly poslední místa k sezení v první řadě hned vedle kamarádek z ulice. Mše je rozumně krátká, sem tam proložená koledami. I tak padá na Alici spánek a málem se vyvalí z lavice do uličky. Ještě se ale stihne zeptat: "Mami, kdy už začne ten koncert? A proč se ten pán pořád modlí?" Zpátky do naší ulice nás jde pěkný hrozen, téměř všechny rodiny sousedů. Ali mi klimbá na rameni, doma se tak akorát svalí do postele, pak Klárka, potom Ivča a Vánoce jsou pomalu over...

Předvánoční GC

Na lyžařskou školičku na Severák jsme se nedokopali, chtěl jsem holky vytáhnout ven aspoň na chvíli odpoledne, ale prý né, že si krásně hrají a ať jdu sám. Tak jsem nabil GPSku poklady, nastartoval Astru a poodjel k Ondřejovu. Dva poklady čekaly u Zvánovického potoka na jižním cípu Voděradských bučin. Námraza kouzlila v korunách stromů a tak byl les zajímavě dvojbarevný. Keška "Mlecí kameny" mě zavedla na místo, kde jsou podél potoka tu a tam položené žulové kruhové kameny, dnes už obrostlé mechem, které se dřív používaly k drcení rud. Do setmění ještě zbýval nějaký čas a proto jsem přejel do Ondřejovského areálu astronomického muzea, kde se schovávala dnešní třetí keška "Pod peřinou". Vrch nad Ondřejovem byl pohádkově bílý, každá volná vetvička obalená bohatou námrazou, nikde nikdo, ticho, mlha, radary, anténky... Zmátl mě trochu název pokladu a tak jsem hrdinně hledal pod "peřinou" namrzlých tisů, kde samozřejmě nic nebylo. O kešku jsem pak naštěstí zakopl pod naprosto jinou duchnou, ale procházka by tentokrát jistě stála za to i bez úspěšného lovu.
Je jedna v noci, Klára se budí a má 38.5, skelné oči, ještě že jsme na ty lyže nevyrazili...

sobota, prosince 22, 2007

Vánočky

Než se rozjedeme do Psár k Rožkům na tradiční pečení vánoček, jen malou vsuvku, která se týká vánočních her Klárky a Alice. Klára hraje Marii, na klíně chová bejbyborna Ježíška, Alice představuje gratulující dav. Klára: "A nezapomeň přinýst dary! Hlavně zlato, jsme chudý..."

Po hamburské odmlce se opět před Vánocemi scházíme k společnému pečení vánoček, tentokrát u Rožků v Psárech. S pomocí receptů našich babiček a dědů se kolem půlnoci podařilo vyndat z trouby voňavé a dozlata upečené vánočky.

Inverzní počasí na hradešínském kopci ještě stále dělá divy a zdobí stromy i rákosí nádhernou námrazou. Sice už ne tak bohatou, jako ještě včera, ale pořád je na co se koukat.

neděle, prosince 16, 2007

Lyžařská školička III

Třetí lekce lyžařské školičky. Přes všechny pochyby se začínají projevovat zkušenosti nabrané předcházející dvě neděle. Na vleku jezdí obě holky suveréně samy, dolů z kopce to taky jede celé skupině rychleji, a mně nezbývá, než běhat nahoru a dolů. Počasí se dneska vydařilo, dole v údolí Jablonce je vidět jen mlhu, ale tady na kopcích je modrá obloha a sluníčko příjemně hřeje do tváří. Stále se nám nedaří vstávat po pádech, musím si lépe všimnout ostatních dětí, zda jim to jde líp. Jestli je rovnání lyží pro holky nápor na koordinaci a svaly, pro mě je to frontální útok na nervy. Někdy si až říkám, že to není normální, že mám na svahu dva tydýty. Závěrem ale dostávají holky velkou pochvalu, ještě jednou si navíc sjedeme sjezdovku a hurá do nížin.

neděle, prosince 09, 2007

Lyžařská školička II

Přes týden bylo teplo a tak jsem denně sledoval zpravodaj, jestli se vůbec na Severáku lyžuje. Žádné rušení školky se neobjevilo a proto jsme v neděli ráno nazuli přeskáče a začali šplhat ke svahu. Teplo a déšť přes týden, mráz minulou noc udělaly ze sjezdovky jedno velké tvrdé kluziště. Na čerstvé začátečníky podmínky ideální... A taky že jo, lyže se smekaly na všechny strany, pády bolely, děcka bečela. Ještě že před obědem začalo hustě padat. Rychlost se zmírnila, naopak nový sníh se začal lepit na skluznice a mnoha lyžařům se z kopce moc nedařilo. To ale nebyl případ Klárky, které nové lyže na rychlosti vůbec neubraly a stále si dělaly, co chtějí. Závěrečné jízdy na laně ale všem spravily náladu, spousta křiku a legrace, veškeré bolístky rázem zapomenuté.

středa, prosince 05, 2007

Mikuláš

Odbíjí šestá. Alice už hodinu bučí, že se bojí čerta, čelo jí jen hoří. Klára se zdá taky nedočkavá, nalepená u okna vyhlíží, jestli už nejdou. Vrznou vrátka a zahradou se začnou trousit stíny. Čekali jsme skromnou výpravu Mikuláše, čerta, možná i anděla, ale namísto ní se nám do sednice nahrnula tlupa čertů, andělů, a dokonce dva Mikulášové. Zhodnocení dobrého a zlého, básničky, odměny v punčoškách, holky vypadaly docela spokojené, že celá banda zase odtáhla na další štaci. Klára: "A mami, teď zase přijdou, až bude zima, jaro, léto a podzim?" "No jo, až za rok, to je spousta času." "Uffff...."

neděle, prosince 02, 2007

Lyžařská školička I

Napadlo a SkiBižu zahájila školičku lyžování. Kam jsme se přihlásili. Abychom neměli začátek jednoduchý, naočkovala si Klára angínu a musela zůstat doma. A my s Alicí zahájili sami.
9:00 družstvo Veverky. Desítka prcků v helmách začíná poznávat, co to je mít na nohou lyže. Které si většinou dělají, co chtějí. Padání, zvedání, chození, klouzání, padání, sem tam pláč i vzteklý řev. Trojice instruktorů ve mně budí téměř posvátný obdiv. Ale i prckové se nakonec dopraví na kopec a začne první jízda dolů. Samozřejmě styl nočník. Pobaví mě okamžik, kdy instruktor zavolá "Můžem!" a na to se celá desítka lyžiček natočí směrem z kopce a děti se rozjedou. Kam se na jeho chytačksý výkon hrabe Čech v Chelsea. Pod svahem mě potkává chlapík, co říká, že jsme spolu chodili do třídy. Bavím se, jako kdybychom se viděli včera, ale v hlavě mi to šrotuje a za nic si ho nedokážu zařadit, natož pojmenovat. Jsem srab, nepřiznal jsem se.